Filtrowanie wody

Coraz częściej słyszymy o ochronie środowiska i degradującym wpływie plastikowych odpadów na przyrodę. Firmy prześcigają się w opracowywaniu produktów, które znacznie zmniejszą zużycie i produkcję plastiku. Według naukowców, plastikowa butelka rozkłada się ponad sto lat. Alternatywą do kupowania wody butelkowanej jest filtrowanie kranówki.

 

Filtr odwróconej osmozy to filtr, który montujemy pod kranem. Działa on na zasadzie dyfuzji. Woda przechodzi w nich przez zainstalowaną w filtrze membranę półprzepuszczalną i po filtracji pozbawiona jest bakterii, wirusów i metali ciężkich. Niestety filtr usuwa także związki mineralne, dlatego uzupełnieniem filtra powinien być mineralizator.

Minusem filtra odwróconej osmozy jest cena i koszty użytkowania. Dobry filtr z mineralizatorem to wydatek rzędu kilkuset złotych. Takie filtry należy wymieniać co 6 lub 12 miesięcy.
Butelki stanowią ogromne zagrożenie dla fauny i flory. Przedostają się do komórek zwierząt i roślin, działając na nie – podobnie jak na organizm człowieka – destrukcyjnie. Podczas rozpadu PET, powstają mikrocząsteczki plastiku zanieczyszczające glebę i wody gruntowe, a w rezultacie trafiające do naszych organizmów. Z tych powodów warto zastanowić się nad ograniczeniem zużywanego przez nas plastiku.

Author: kuchenny-swiat.pl