Cieśnina pomiędzy Borneo i Celebes.

Obszar wodny łączący dwa akweny jednocześnie obdzielający od siebie dwa obszary lądowe nazywany jest cieśniną. Zwężenie obszaru wodnego może łączyć jeziora, morza oraz oceany.
Cieśnina Makasar to jedna z 17 cieśnin znajdujących się na największym oceanie zwanym Oceanem Spokojnym lub Wielkim. Ma powierzchnię około dwieście tysięcy km². A jej długość mierzy 710 km. W najgłębszym punkcie ma głębokość 2458 m, zaś szerokość oscyluje w przedziale od 120-300 km.

Cieśnina położona po między Celebes i Borneo

Temperatura wód powierzchniowych oscyluje w granicy około 28 °C. Znajdują się w jej obszarze wyspy wśród których największą jest Laut położona u południowo-wschodniego wybrzeża Borneo, słynąca z uprawy pieprzu i kauczukowca oraz rybołówstwa podobnie jak większość wysp w Indonezji.
Najważniejszymi portami nad Cieśniną Makasarską na wyspie Borneo jest port w Balikpapan a na wyspie Celebes port w Makasar. Sulawesi zwana dawniej Celebs jest trzecią pod względem wielkości wyspa Indonezji, na jej terenie znajduje się sześć parków narodowych. Po mimo gościnności mieszkańców wyspa nie należy do popularnych turystycznie. Wpływa na to słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, zły stan dróg i duże odległości, które trzeba nimi pokonywać.
Balikpapan jest miastem przemysłowym, w którym dominuje przemysł petrochemiczny. Miasto posiada liczne plaże, parki i aquaparki, które stanowią główne atrakcje turystyczne dla odwiedzających wyspę turystów.

Rafa koralowa

Cieśnina makasar posiada liczne rafy koralowe, które są atrakcją przyciągająca turystów. To płytkie rafy koralowe tworzące jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów, które można podziwiać na płytkich głębokościach wód tropikalnych.
Liczne, niebezpieczne rafy koralowe to istotny element obszaru cieśniny makasar.

Szlak transportowy

W trakcie trwania II wojny światowej obszar ten był miejscem jednej z bitew morskich po między siłami japońskimi a zjednoczonymi aliantami. Japonia odniosła zwycięstwo.
Współcześnie strategiczne położenie cieśniny jest miejscem transportu towarów i dóbr, wiezionych przez Indonezję na dużych statkach towarowych.

Author: kuchenny-swiat.pl