Odpady budowlane. Jak się ich pozbyć?

Remontujesz, lub budujesz dom? Musisz się liczyć z dużą ilością odpadów budowlanych. Ich utylizacja może być problematyczna, tym bardziej, że wyrzucenie tego typu surowca do standardowych pojemników na odpady jest zabronione. Co więc z nimi zrobić?

Remont, budowa, wyburzanie. Obraz od zawsze połączony z gruzem i odpadami. Im większa inwestycja, tym więcej śmieci jesteśmy w stanie wygenerować. Pozbycie się odpadów budowlanych i poremontowych przez wyrzucenie ich do zwykłego śmietnika jest nielegalne i podlega grzywnie. Odpady budowlane to nie tylko niepozornie wyglądająca potłuczona ceramika i beton. Wśród nich mogą znajdować się też niebezpieczne dla środowiska resztki substancji użytych przy remoncie, pojemniki po toksycznych środkach chemicznych, a także możliwe do recyklingu surowce podlegające segregacji, które powinniśmy oddzielić i umieścić w odpowiednim pojemniku. Często nie mamy pojęcia o tym, co należy zrobić, a czego nie wolno w takiej sytuacji.

Posegreguj odpady według materiału.

Żeby uniknąć konieczności przebierania pozostałości bo pracach budowlanych, o segregacji warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Łatwiej jest bowiem segregować materiały już w trakcie budowy i sukcesywnie wywozić je na miejsce utylizacji, niż zaniedbać temat i skończyć z okazałą górą pomieszanych odpadów. Żeby ułatwić sobie zadanie, powinniśmy pomyśleć w czym składować segregowane odpady. Pomóc nam w tym mogą dodatkowe pojemniki ustawione na posesji – osobne zbiorniki na plastik i folię, osobne na papier, a osobne worki lub kontenery na gruz Warszawa. Można je łatwo wynająć od wyspecjalizowanych firm, zajmujących się wypożyczaniem kontenerów i wywozem gruzu. Jest to niestety dodatkowy koszt, ale w obliczu ryzyka nałożenia na nas kary finansowej lepiej podjąć się tego wydatku. Kontenery na gruz Warszawa zapobiegną także powstawaniu nieestetycznych skupisk odpadów, które z różnych względów ciężej uprzątnąć niż plastik czy papier. Dodatkowo zazwyczaj są dostępne w różnych rozmiarach. Jeśli planujemy rozbiórkę, warto zainwestować w kontenery największego gabarytu. Niektóre firmy mają w swojej ofercie nawet takie o objętości dwudziestu metrów sześciennych. Jeżeli natomiast przeprowadzamy generalny remont łazienki i odpadów nie będzie zbyt wiele, możemy dopasować do swoich potrzeb mniejszy kontener. Te dostępne są już od objętości jednego metra sześciennego. Oprócz pojemności różnią się także ceną, warto więc przemyśleć swoje potrzeby. Jeśli zdecydujemy się na zbyt mały kontener, większym kosztem może okazać się dobranie drugiego o tej samej objętości, niż wypożyczenie jednego, o pojemności dwukrotnie większej.

Posegregowane, i co teraz?

Remont już za nami, odpady posegregowane, ale co z nimi dalej począć? Plastik i papier można wyrzucić do pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów, lub samemu zawieźć bezpośrednio do firm zajmujących się utylizacją i recyklingiem, ale co z gruzem? O ile łatwo pozbyć się odpadów lżejszych, dużo trudniej postępować z gruzem. Nie wolno go składować na posesji bez odpowiedniego pozwolenia, zatem zniknąć musi dość szybko, a trudno jest go samemu usunąć, posiadając jedynie samochód osobowy. Zazwyczaj żeby usunąć kontenery na gruz Warszawa z posesji niezbędny jest specjalny pojazd, wyposażony w przystosowane wyciągarki. Jednak jeśli dysponujemy pojazdem, który nadaje się do przewożenia tak ciężkiego materiału, a gruzu jest na tyle mało, że poradzimy sobie samemu, to musimy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno wywozić gruzu w miejsca niedozwolone, takie jak pola, nieużytki czy lasy. Grozi to wysokimi mandatami. Nie pochwala się też korzystania z ogłoszeń typu „Przyjmę gruz”, ponieważ wtedy zazwyczaj wykorzystywany jest do podsypywania terenu, celem jego utwardzenia, a co za tym idzie substancje szkodliwe w dalszym ciągu kończą w naszym środowisku. Żeby odpowiedzialnie podejść do tematu i z czystym sumieniem dopełnić obowiązku segregowania odpadów, należy skontaktować się z firmą recyklingową. Zazwyczaj firmy zajmujące się wynajmem kontenerów mają w swojej ofercie także wywóz załadowanego kontenera. Gruz następnie poddaje się recyklingowi przez oczyszczenie go z elementów metalowych i niebezpiecznych, a następnie przeznacza do dalszego użycia. Oczyszczony gruz można zakupić i użyć do utwardzenia podjazdu, budowy dróg lub umieścić w glebie jako drenaż ogrodowy. Z gruzu po odpowiednim przekruszeniu mogą być także produkowane mieszanki betonowe, służące z powodzeniem jako ekologiczny zamiennik standardowego betonu.

Author: kuchenny-swiat.pl