Pyszna zupa !

W Polsce jada się bardzo dużo wszelkiego rodzaju zup. Począwszy od samego rana, kiedy to na wielu stołach nadal króluje – zwłaszcza wśród najmłodszych – zupa mleczna, poprzez danie obiadowe, aż do kolacji. Zupy rządzą na naszych stołach, nie możemy sobie bez nich wyobrazić przyjęć weselnych czy świątecznych. Bożonarodzeniowa grzybowa bądź też barszcz z uszkami czy wielkanocny żurek – to podstawa naszej tradycji kulinarnej !

Każda pora roku niesie ze sobą inny pomysł na zupę – powinniśmy jak najwięcej dań przygotowywać z owoców i warzyw sezonowych, aby były one świeże i pełne witamin. W pełni lata i jesienią warto jest przygotować przetwory na zimę – czy to w postaci przecierów, mrożonek czy też ususzone (np. leśne grzyby). Jeśli jednak nie czujemy się na siłach do takich przedsięwzięć, sklepy oferują nam niezliczone przetwory warzyw i owoców. Zupy nie tylko przecież przygotowuje się z jarzyn, także owoce mogą być podstawą tych pysznych dań, zwłaszcza dla naszych milusińskich.

Podstawą większości zup jest wywar, bulion – może być on w wersji lżejszej, przyrządzony z włoszczyzny, lub też ugotowany na mięsie bądź kościach. Tego typu wywar daje nam możliwość przygotowania wielu różnych potraw, ważny jest tylko nasz pomysł na zupę . W zasadzie do takiego bulionu dodać możemy każde warzywo czy też grzyby – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia ! Zupy mogą być ciężkie i tłuste, rozgrzewające w zimowe, mroźne dni – jak również w wersji lekkiej, niskokalorycznej i niskotłuszczowej – stanowić podstawę diety odchudzającej. Dużo zależy od zastosowanych dodatków, takich jak makarony czy śmietana. Chudy rosół będzie świetny dla osób z problemami żołądkowymi – w wersji bardziej tłustej doda nam energii w czasie przeziębiania czy grypy. Stanie się też świetną bazą do gotowania innych zup – np. nieśmiertelnej pomidorowej czy kalafiorowej. Zupy zmiksowane na krem to świetna propozycja dla naszych milusińskich, którzy nieraz lubią wybrzydzać na warzywa w jadłospisie. Pod taką postacią zjedzą je w każdej ilości!

Author: kuchenny-swiat.pl