Chrzest prawosławny

Chrzest jest jednym z podstawowych sakramentów i został opisany już w biblii. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie jakie ma on znaczenie (albo jakie powinien mieć) oraz jak on wygląda. Sakrament ten został opisany już w Biblii. Zadajmy sobie dzisiaj pytanie jak to jest z chrztem prawosławnym?

Chrzest Prawosławny

Tak jak w większości przypadków chrzest dotyczy głównie małych dzieci. Przeważnie polega on na trzykrotnym zanurzeniu osoby chrzczonej w wodzie, jednak cześć kościołów zdecydowało się na polewanie wodą. Podobnie jak w wielu innych kościołach wybiera się dziecku rodziców chrzestnych, którzy pomagają w edukacji religijnej dziecka i opiekują się nim w przypadku śmierci obojga rodziców. Oczywiście w przypadku zagrożenia życia możliwe jest przeprowadzenie chrztu w przypadku zagrożenia życia przez każdą osobę wierzącą.

Formalności związane z chrztem

Przede wszystkim należy wybrać imię dla dziecka. Imię, które nadamy chrzczonemu dziecku będzie towarzyszyć przez cały czas. Dziecku nadajemy imię wybranego przez nas patrona, Warto swój wybór skonsultować z duszpasterzem, jeszcze przed wizyta w Urzędzie stanu cywilnego, ponieważ może się okazać, ze wybrane imię nie ma swojego odpowiednika w oficjalnym spisie. Następnie wybieramy rodziców chrzestnych (pamiętajmy przy tym, że chrzestnymi rodzicami mogą zostać tylko osoby odpowiedzialne i uczestniczące w życiu kościoła) oraz ustalamy w parafii datę i miejsce chrztu, najlepiej w naszej rodzinnej parafii.
Jak widać podstawowy sakrament, którym jest chrzest święty w wielu wyznaniach, a przynajmniej w tak bliskich i wciąż stykających się jak wyznanie rzymskokatolickie i prawosławne są bardzo podobne. Łączy je ze sobą wybór odpowiedniego imienia dla dziecka, jaki odpowiedzialnych rodziców chrzestnych, jak i pośrednictwo wody w trakcie obrzędu. Warto jednak pamiętać, ze bez względu na nasze wyznanie warto zapoznać się z rytuałami wyznań, których przedstawiciele bardzo często żyją obok nas.

Author: kuchenny-swiat.pl