Jak optycznie powiększyć nasz salon?

Aranżacja małego salonu to jedno z najtrudniejszych zadań przy urządzaniu wnętrza. Tym bardziej, gdy ma on być pokojem z kompletem wypoczynkowym, jadalnią ze stołem i krzesłami oraz miejscem, w którym przyjmujemy gości. Jak optycznie powiększyć nasz salon?

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Nie zawsze dysponujemy budżetem, który pozwoliłby nam na kupienie domu czy dużego mieszkania. Często pierwsze mieszkanie jest małe i składa się z salonu i kuchni, pokoju i łazienki. Co prawda, nieważne, że ciasne, ale najważniejsze, że własne. Niestety nie mamy możliwości powiększenia rozmiarów mieszkania. Na całe szczęście możemy zastosować kilka trików aranżacyjnych.

Jasne ściany

Bardzo dużo możemy zdziałać za pomocą wyboru odpowiedniego koloru ścian. Jeżeli zależy nam na tym, aby salon wydawał się większy, pomalujmy ściany na jasne, neutralne barwy. Zrezygnujmy z ciemnych kolorów, ponieważ pochłaniają światło i przytłaczają.

Doskonale sprawdzą się odcienie bieli, beże czy pastele. Sufity powinny być białe, nawet gdy wybierzemy kolorową farbę na ścianę. Jeśli koniecznie chcemy sufit również w kolorze, pamiętajmy, aby był kilka tonów jaśniejszy od koloru ścian. Dzięki temu pomieszczenie wyda się większe. Podłoga w tym przypadku także powinna być jasna.

Wielofunkcyjne meble

Przy aranżacji niewielkiego salonu kluczowy jest dobór odpowiednich mebli. Przede wszystkim powinny być funkcjonalne, proste i nie mogą blokować przejścia. Warto postawić na pojemną komodę i szafę, w których zmieścimy jak najwięcej rzeczy. Zrezygnujmy z mebli, które ładnie się prezentują, ale nie są praktyczne np. witryny. Posiada ona wyjątkowe walory estetyczne, ale nie pomieści zbyt wiele.

Wybierając szafkę RTV, weźmy pod uwagę modele, które dodatkowo wyposażone są w szafki. Im jest ich więcej, tym lepiej, bo zyskujemy miejsce na schowanie różnych przedmiotów. Doskonale sprawdzi się rozkładana sofa, która w dzień posłuży jako siedzenie, a wieczorem zamieni się dodatkowe miejsce do spania. Dobrze, aby posiadała pojemnik na pościel. W niewielkich przestrzeniach rezygnujemy z foteli. Lepiej sprawdzi się narożnik z funkcją spania, który pozwala na optymalne wykorzystanie metrażu.

Lustra

Bardzo ciekawym rozwiązaniem na powiększenie salonu, a przy okazji ozdobienie go, jest wykorzystanie luster. Trik ten z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Za pomocą lustra możemy zaaranżować pustą ścianę lub powiesić je na drzwiach szafy. Warto postawić je blisko okna. Salon doświetlimy, stawiając je naprzeciwko okna.

Natomiast, jeśli w pokoju mamy dwa okna, powieśmy je między nimi. Światło, które odbija się w lustrze, sprawi, że wnętrze zyska wyrazistość oraz głębię. Nie wieszajmy jednak luster naprzeciw sofy czy foteli, bo będziemy mieli dziwne wrażenie, że ktoś nas obserwuje. Jeżeli zależy nam na tym, aby salon wydawał się dodatkowo wyższy, sprawdzi się lustro z pionową ramą. Bardzo fajnie prezentują się również lustra na suficie zwłaszcza w małych i niskich wnętrzach.

Author: kuchenny-swiat.pl