Jak przygotować stacjonarny gołębnik?

Zastanawiając się nad stworzeniem gołębnika, rozważamy różne opcje. Wiele osób jest skłonnych trzymać swoje ptaki na poddaszu lub w innej lokalizacji. Niektórzy jednak marzą o gołębniku stacjonarnym – łatwo-dostępnej dla hodowcy, urokliwej ozdobie ogrodu. Tego typu konstrukcję możemy przygotować sami, a ograniczać nas może jedynie kreatywność oraz dobro naszych podopiecznych. O czym musimy pamiętać, decydując się na stworzenie stacjonarnego gołębnika?

Przede wszystkim, stacjonarny gołębnik musi znajdować się nad ziemią, ustawiony na jednym lub wielu słupach. W przeciwnym razie, doszłoby do znacznego jej wyziębienia w okresie zimowym, a wiele drapieżników miałoby do domu naszych ptaków nadzwyczajnie łatwy dostęp. Słupy powinny mieć konstrukcję betonową lub drewnianą, zależnie od rozmiaru tworzonego przez nas gołębnika. Przy jego planowaniu, należy zastanowić się, ile gołębi będzie go zamieszkiwać, by upewnić się, że będą miały tam wystarczająco dużo miejsca oraz nie będą stłoczone. Przyjmuje się, że na dwie pary gołębi przypadać powinien co najmniej jeden metr kwadratowy.
Ściany i podłoga stacjonarnego gołębnika wykonywane są najczęściej w technice szkieletowej. Doskonałym materiałem na tego typu konstrukcję są deski krawędziowe, które następnie ocieplić należy wełną mineralną. Wnętrze gołębnika powinno być podzielone na przynajmniej dwa pomieszczenia – dla samic i samców, które zostaną rozdzielone na zimę i ponownie połączone w okresie wiosennym. Warto zapewnić sobie także jakiś schowek lub trzecie pomieszczenie, do którego włożymy wszystko co niezbędne.

Na wewnętrznej stronie ścian tworzymy cele gniazdowe, mogące bez przeszkód pomieścić parę gołębi. Warto zapewnić sobie możliwość zamknięcia ich w celi, tak by bez przeszkód zostały ze sobą skojarzone. Musimy pamiętać także o bardzo ważnym elemencie, jakim jest wylot dla gołębi jak zrobić, by był funkcjonalny? Przede wszystkim należy dobrze zabezpieczyć go mocną siatką, jest to bowiem miejsce, przez które drapieżniki będą próbowały wejść do naszego gołębnika. Warto zadbać także o światło i odpowiednią wentylację.

Author: kuchenny-swiat.pl