Pieczenie pierników to od wielu lat polska tradycja. Zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia w domach unosi się cudownie korzenny zapach tych wyjątkowych wypieków. Pierniczki mniejsze i większe, pierniki staropolskie, a często nawet tworzone są całe wyjątkowe budowle piernikowe – a to wszystko w domowym zaciszu pośród bliskich i tego wyjątkowego, spędzonego z nimi czasu.
Przedświąteczne wypieki.
Ciasta i ciasteczka piernikowe wypiekane z ciasta długo dojrzewającego otwierają przed nami okres przedświątecznych przygotowań. Ciasto na ich wykonanie powinno leżakować przez okres ok. 4- 6 tygodni, tak więc naprawdę za jego wykonanie powinniśmy się wziąć już w listopadzie. Jest to idealna pora, biorąc pod uwagę późniejszy natłok zajęć i ogólny, przedświąteczny rozgardiasz.
Tylko ciastka czy aż tradycja?
Chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożonarodzeniowych bez pierników. To już taka nasza tradycja, często pielęgnowana w polskich domach od najwcześniejszych, dziecinnych lat. W niektórych domach przepis na pierniki jest pilnie strzeżony i przekazywany wciąż ten sam kolejnym pokoleniom, w innych z kolei poddawane są eksperymentom corocznie inne przepisy.
Tradycyjne pierniki staropolskie wymagają przygotowania kilku etapowego, ale warto się poświęcić ten jeden raz w roku i je przygotować, ponieważ efekt jest niesamowity – ciastka wychodzą pyszne, miękkie i wprost rozpływające się w ustach. Po upieczeniu trzeba je przeważnie dobrze ukryć, ponieważ mają tendencje do znikania w tajemniczych okolicznościach, wykradane ukradkiem przez domowników.
Przygotowane ciasto będzie początkowo dosyć luźne i kleiste, ale nie należy się martwić, to nie zakalec – stężeje ono w chłodzie lodówki.
Po upieczeniu pierniki powinny jeszcze najlepiej około dwóch tygodni leżakować zamknięte szczelnie najlepiej w metalowych puszkach lub dużych, zamykanych pojemnikach na ciasta i ciasteczka, a potem już zostaje tylko je udekorować, i tak już gotowe spokojnie mogą sobie oczekiwać na Święta.
Najnowsze komentarze